DBAL-A2 G&P

 

 main

 

Dual Beam Aiming Laser (Advanced 2), w oryginale produkowany przez Steiner eOptics to nieodłączny element każdej sylwetki reko opartej na polskich jednostkach specjalnych. DBAL to moduł laserowy wspomagający celowanie użytkownikom wyposażonym w noktowizję. Do tego wyposażony jest w doświetlacz podczerwieni.

Urządenie to jest kluczowe zarówno dla teamu operującego w warunkach nocnych, jak i dla samego operatora. Dla czego?
Ponieważ widzieć przeciwnika to jedno, a skutecznie go razić to drugie.
Celowanie przez przyrządy celownicze, HWSy i kolimatory przy użyciu noktowizora jest równie trudne jak dla 'gołego' oka w ciemności.
Na dalekie dystanse są lunety noktowizyjne (bądź monokulary NV sparowane z celownikiem wyposażonym w funkcję IR), jednak są one zbyt ciężkie, a składanie się do nich zbyt powolne, by stosować je w taktyce czarnej. Oprócz tego samo posiadanie noktowizji (2/3/3+) generacji to tylko częściowa przewaga. Pozwala widzieć w warunkach nocnych, ale w całkowitej ciemności już nie...

  

10417666_684875521578560_4688253480015985777_n 12088271_950155231707306_536575625599370176_n

   jak widać, nawet z LPNVG trudno złożyć się do strzału...

Tutaj moduł laserowy podczerwieni przychodzi z pomocą operatorowi. Światło podczerwone, które nie jest widoczne dla gołego oka, w noktowizorze jest zmieniane na widzialne i uzupełnia spektrum światła rozpoznawalnego dla ludzkiego oka. Laser podczerwony pozwala na krótkich dystansach celować bez składania się do przyrządów celowniczych, a doświetlacz (ang. IR illuminator) działa jak niewidzialna dla gołego oka latarka.
Tak oto system nocnego widzenia staje się kompletny i zapewnia ogromną przewagę nad przeciwnikiem weń niewyposażonym.


skrudz
Metoda składania się do strzału ze wskaźnikiem laserowym 

Na szczeblu drużyny z kolei, Lasery i inne urządzenia działające w podczerwieni pozwalają się łatwiej odnajdywać jej członkom. Mogą stanowić środek identyfikacji swój/obcy niewidzialny dla osób postronnych i przeciwnika, a także pozwala dowódcy wskazywać cele. W ten sposób koordynacja działań takiej drużyny w nocy może być nawet lepsza niż za dnia.

 070626-N-6436W-001
Drużyna wyposażona we wskaźniki laserowe

 Sam DBAL-A2 jest urządzeniem zwartym, solidnym i kompaktowym (nawet bardzo w porównaniu do AN/PEQ2). Bez problemu konkuruje z produktami firm takich jak L3 / insight (wskaźnik ATIPAL-C). W polskich Wojskach Specjalnych DBAL zapewne pojawił się w zestawie z innym produktem tej firmy - niskoprofilowym noktowizorem PVS 21 (LPNVG). Nie będziemy wdawać się w szczegóły jeśli chodzi o oryginalny moduł, ponieważ nie mieliśmy z nim do czynienia, ale...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

REPLIKA G&P

IMG_6972_Snapseed

O replice DBALa od airsoftowego producenta G&P Laser Product słów możemy powiedzieć więcej niż kilka. Obecnie w naszym teamie używane są 4 takie urządzenia, a najstarsze z nich służy nam już 5 lat. To wystarczająco długo, by stwierdzić parę faktów na jego temat.

Estetyka wykonania
Replika G&P to bardzo wierna kopia oryginału, jeżeli chodzi o wygląd. Nie zabrakło wszelkich oznaczeń, nalepek itp. Jedyne co na pierwszy rzut oka odróżnia ją od oryginału to włącznik na kablu dołączony w zestawie. Jak zawsze, firma z Hong Kongu przyłożyła się do kwestii estetycznych.

 
 IMG_5643_Snapseed nvg debal DSC07633_Snapseed

 

Cena
Podobnie jak oryginalny produkt, kopia G&P wyposażona jest w czerwony laser widzialny, laser świecący w podczerwieni oraz laserowy doświetlacz IR. Mówimy tu o droższej wersji, której cena na polskim rynku sięga niekiedy 900zł. Jest także wersja z latarką zamiast doświetlacza, która kosztuje nieco mniej. Niestety dostępność obu wersji w kraju jest śladowa, więc najrozsądniej jest sprowadzać je z Azji.

Parametry
Urządzenie pracuje na jednej baterii CR123A 3V. Producent nie podaje czasu pracy na jednej baterii, ale w praktyce powinna ona wystarczyć na co najmniej dwie imprezy typu milsim.
Czerwony laser w naszym DBALu ma moc <5mW, a laser IR <8mW. To całkiem sporo, wg. niektórych testów i porównań, które można znaleźć w internecie okazuje się, że jest mocniejszy niż w oryginale (co niekoniecznie musi być zaletą).

Z tego też powodu, urządzenie posiada śrubkę zapobiegającą przypadkowemu przełączeniu w tryb HIGH POWER (wysokiej mocy). W tym trybie Można całkowicie oślepić pilota samolotu lub śmigłowca, który używa noktowizji (mowa tu o prawdziwym zastosowaniu militarnym), a więc do używania tego trybu potrzebna jest zgoda Dowódcy. W przypadku zastosowania w airsofcie, zalecana jest szczególna ostrożność w pracy z tym trybem.

 


faa-photo-laser3-highest-res-1936x1296 DBAL 2

Lewo - Pilot samolotu oślepiony zielonym laserem - światło z wiązki rozprasza się w wielowarstwowych szybach kabiny.
Prawo - W tym miejscu wkręca się śrubę zabezpieczającą.

 

 W praktyce użyteczna moc modułów w DBALu od G&P prezentuje się tak:
*Wszystkie testy IR wykonano na noktowizorze Armasight Spark Core (GEN1+/CORE)
W urządzeniach generacji 2 oraz 3 wyniki będą znacznie lepsze!

laser czerwony 2 laser czerwony 1
Laser czerwony - widoczność czerwonej kropki utrzymuje się w granicach 200m w nocy i 50m w dzień (w otoczeniu leśnym).

laser NVG na replice

Laser IR - utrzymuje skupienie pozwalające celować w granicach 200m, natomiast widoczny jest znacznie dalej (800m+)
To już znacznie przekracza wymagania airsoftu.

doświetlacz NVGdoświetlacz + laser NVG
Doświetlacz IR - pozwala obserwować cele w granicach 75m.
Na drugim zdjęciu laser wraz z doświetlaczem na dystansie 200m.

 Jak widać na załączonych zdjęciach, moduł od G&P skutecznie uzupełnia noktowizję pasywną, nawet w przypadku urządzenia pierwszej generacji, na którym wykonano test. Umożliwia to w miarę skuteczne wykorzystanie takiego noktowizora w airsofcie. Zasięg doświetlacza przewyższa nieco zasięg większości replik, a zasięg lasera przebija go kilkukrotnie. Noktowizor gen.1 bez doświetlacza i lasera byłby z pewnością zupełnie bezużyteczny w pochmurną noc, bez oświetlenia księżyca.

Jakość wykonania

DBAL od G&P to urządzenie bardzo wytrzymałe, które z pewnością zniesie eksploatację przeciętnego gracza. Rzadziej, ale zdarza się też, że używa się go na strzelnicy (podobno jakoś trzyma się na .223 i nie gubi zera). Korpus wykonano w całości z aluminium, w dwóch częściach skręconych na 4 śruby. Jedyną skazą w tej kwestii są przełączniki trybów pracy z tworzywa, które zabezpieczone są na czopach za pomocą śrubek (nie wiemy jak zostały one wykonane w oryginale) . Takie rozwiązanie umożliwia im samoistne odkręcenie i zgubienie ich, ale jeśli się to stanie, można zlecić wydrukowanie nowych na drukarce 3D i po prostu wkleić je na kropelkę. To powinno rozwiązać jedyną mechaniczną bolączkę DBALa na zawsze!
Wszystkie pokrętła służące do ustawiania tzw. 'zera' są dobrze wykonane i nie powodują samoistnego rozkalibrowania lasera na replice. Są także wystarczająco dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi bądź przypadkowym przestawieniem przez użytkownika.

Urządzenie niestety nie jest odporne na żadne zanurzenie (oryginał prod.Steiner ma odporność do 1,5m). Jeśli klapy zabezpieczające lasery i doświetlacz są otwarte isnieje ryzyko zalania go! Jednak jak dotąd nikt z nas nie miał problemu ze swoim DBALem przez deszcz i wilgoć.

 

Podsumowanie i wartość rekonstrukcyjna

DBAL-A2 od G&P z pewnością jest godny polecenia każdemu użytkownikowi noktowizji w airsofcie. Jest jednym z najlepszych (jeśli nie najlepszym) dostępnym na rynku airsoftowym urządzeniem tego typu, więc w stu procentach warto na niego polować w kraju, lub nawet ściągać specjalnie z Azji! 
Dla rekonstruktorów polskich jednostek specjalnych nie powstała jeszcze lepsza ani tańsza alternatywa, więc nie ma co się nawet zastanawiać. DBAL chcąc nie chcąc i tak jest podstawowym elementem sylwetki każdego polskiego specjalsa ;)

 

 
16602502_1573571162672503_861739014992821665_o16299292_1563318253697794_123576190456158089_n formoza cp 27368893_1989853387710943_4935103429694629564_o
Od lewej: JWK, AGAT, FORMOZA, GROM. Element wspólny wszystkich zdjęć to... no właśnie.

 

Tekst: U04
Zdjęcia: U04, zdjęcia żołnierzy zaczerpnięte z internetu, m.in. TRAVART.PL

 


  • Michał Trela

    Świetnie, w końcu post na blogu! :)

Copyright © USSE 2015

Projekt i wykonanie: KDolata