Glock 17

Jeden z najpopularniejszych modeli broni krótkiej, używany dziś przez wiele formacji wojskowych i policyjnych na całym świecie, ceniony przez specjalistów za swoją ergonomię - Glock 17. Obecnie można już powiedzieć, że jest to broń ikoniczna. Jako, że operują z nim wszystkie jednostki polskich wojsk specjalnych, nie mogło go także zabraknąć na naszej stronie.
10626645
 

Glock 17

Historia

W 1963 roku w austriackim Deutsch-Wagram została założona firma Glock GmbH, a jej założycielem był Gaston Glock. We wcześniejszym czasie firma zajmowała się między innymi produkcją parasoli, a jej właściciel był specjalistą od wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych. Sama koncepcja Glocka 17 powstała dopiero w 1980 gdy armia austriacka ogłosiła konkurs na nowy wzór samopowtarzalnego pistoletu. Do konkursu mogły podejść tylko firmy austriackie. Do spełnienia były również podane warunki:

  • zasilanie nabojem 9 x 19mm Parabellum
  • posiadanie co najmniej 16-stu naboi w obrębie kabury
  • przystosowanie do bezpiecznego przenoszenia z nabojem w komorze

Konkurs ten wygrała firma Glock GmbH ze swoim projektem, który w roku 1982 został wprowadzony do armii austriackiej. Jest produkowany do dziś, a służy dzielnie w wielu jednostkach na całym świecie - nie tylko wojskowych, ale też policyjnych.

Nazwa Glock 17 jest związana z faktem, że był to 17sty patent Glocka.

glock 17 army zamek tyl

Replika G17 z zamkiem w tylnym położeniu 

Ogólne dane

Glock 17 to pistolet samopowtarzalny strzelający amunicją 9 x19 mm Parabellum. Zasilany jest z dwurzędowego pudełkowego magazynka o pojemności 17 nabojów, lub wydłużonych magazynków 19-sto i 33 nabojowych. Jego konstrukcja, a w szczególności polimerowa budowa łożawpływa znacząco na wagę, która wynosi 625g dla niezaładowanego pistoletu. Magazynek pusty waży 78g, a załadowany 280g. Wymiary 17-stki to: 186x30x138 mm (długość, szerokość, wysokość).  Zastosowano w nim potrójny system zabezpieczenia przed strzałem przypadkowym: jeden zewnętrzny – spustowy oraz dwa wewnętrzne – igliczne. Podczas naciskania na język spustowy, zabezpieczenia są kolejno odbezpieczane. W Glocku 17 zastosowano szyny montażowe, na których możemy zamontować  dodatki takie jak latarki np. Streamlight TLR-1, TLR-2, Surefire X300 i inne.

 

JWK glock

 

            operator JWK z pistoletem Glock 17.

 

Ten pistolet obecnie używany jest przez polską policję oraz polskie jednostki specjalne między innymi: JW Komandosów, JW AGAT, czy JW GROM.

 

jwk_2

 

operatorzy JWK w Afganistanie z G17 w dedykowanych do tego modelu kaburach udowych,

 

Glock airsoftowy

W airsofcie do czynienia mamy z szeroką gamą pistoletów Glock. Są różne firmy, które produkują 17-stki. Wersje tańsze o niższej jakości materiałów i wersje droższe, ale wykonane lepiej i z lepszych materiałów. Firm jest wiele: ARMY, Meister, Tokio Marui, WE, to tylko niektóre z nich. W dużej większości pistolety są w wersji gazowej i zachowują się podobnie jak te w wersji palnej. Zastosowany w nich system odrzutu zapewnia odrzut zamka po każdym strzale, a w czasie gdy wystrzelimy wszystkie kulki pozostaje on w tylnym położeniu, tak jak w palnym odpowiedniku. Daje to jeszcze większy realizm przy strzelaniu. Magazynki mieszczą najczęściej 23-26  kulek. Wykonanie pistoletów stoi na wysokim poziomie. Wiadomo czym lepsza marka, tym lepsze wykonanie, ale na prawdę są one na odpowiednim miejscu. Łoże wykonane jest z ABSu, a zamek w większości przypadków tak jak w oryginale wykonany jest z metalu. Prawie wszystkie repliki posiadają również oznaczenia ostrego  odpowiednika, co akurat jest fajne, bo widać malejącą tendencję do oznaczania replik w wersjach niskobudżetowych. Panuje zasada chcesz oznaczeń-zapłać. Cenowo repliki wahają się od ~300 zł do 900zł, więc rozrzut jest duży, ale jeśli chcemy niezawodności to trzeba trochę dopłacić. Porównując ceny Glocka z innymi replikami jak HK USP czy SIG P226, wychodzi ona na prawdę korzystnie, a dodatkowym cenowym atutem jest niższy koszt dodatków do niego jak latarki itp.

 

glock 17 kwa i iwohest

 

Na zdjęciu: Glock 17 KWA z dedykowaną do niego kaburą IWO-HEST na pasie. 

 

Użytkowanie repliki w warunkach airsoftowych

Glock 17 sprawia wrażenie na prawdę solidnej i porządnej konstrukcji. Mając go w dłoni wydaje się, że trzyma się jeden zwarty kawałek tworzywa i metalu. Wcześniej wspomniany system odrzutu znacząco poprawia strzelanie repliką urealniając rozgrywkę. Regulowany system hop-up oraz wymienność i kompatybilność części wewnętrznych różnych producentów to kolejne duże plusy. Daje to późniejszą możliwość wymiany zużytych lub zepsutych części. Metalowy zamek przy przeładowaniu daje wrażenie jakbyśmy ładowali prawdziwy pistolet i pod tym względem wypada według nas najlepiej. Osobiście używam Glocka firmy ARMY  z oznaczeniami broni palnej oraz metalowym zamkiem. Blowback jest wyczuwalny, działa płynnie a wystrzeleniu wszystkich kulek, zamek pozostaje w tylnym położeniu tak jak powinien. Niestety w niższych temperaturach nie da się postrzelać, tak jak to bywa w replikach gazowych. W moim modelu ARMY co jakiś czas należy rozebrać replikę, wyczyścić ją, przesmarować i poodginać sprężyny przy zespole kurka i młoteczka spustowego, ponieważ repliki z tej serii po jakimś czasie użytkowania lubią wystrzelić całą serię. Po takich zabiegach replika działa prawidłowo. Strzelanie daje dużo frajdy i jest proste, a dodatkowo pomagają w nim mechaniczne przyrządy celownicze. Z pewnością Glock 17 to replika warta polecenia. Jest łatwo dostępny, relatywnie tani, ma wiele wymiennych części, a te wszystkie zalety tworzą z niego replikę widzianą na niejednym airsoftowym polu walki.

/Korczu


Copyright © USSE 2015

Projekt i wykonanie: KDolata