Heckler & Koch 416

Karabin szturmowy Heckler & Koch 416 jest w tej chwili głównym karabinem kalibru 5.56mm wykorzystywanym przez Polskie Wojska Specjalne oraz jednostki specjalne innych państw. Jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych i najlepszych konstrukcji – posiada ergonomię amerykańskiego karabinu M4 oraz lepszą od niego niezawodność. Wśród Polskich Jednostek Specjalnych wykorzystywany we wszystkich jednostkach z wyłączeniem Formozy. Ponadto używany także przez oddziały specjalne policji – BOA, CBŚ, KGP i CBA.

10540769_779742525415245_6508836085224581706_n

HK 416 D10RS – najczęściej występująca odmiana w JW Grom. Na fotografii z akcesoriami: luneta Trijcon Acog TA01 4X32 z zamontowanym kolimatorem Trijcon RMR, wskaźnikiem laserowym DBAL-A2, kolbą Magpul MOE, magazynkiem Magpul EMAG oraz chwytem przednim.

HK416 powstał w roku 2005 w związku z zapotrzebowaniem jednostek amerykańskich na karabin bardziej niezawodny od standardowego M4. Zmodernizowany został układ gazowy zaprojektowany przez Eugene Stonera (odprowadzanie gazów z lufy przez cienką rurkę gazową bezpośrednio na suwadło). Przy zmianach wzorowano się na innym karabinie HK – G36. Zastosowano układ z tłokiem gazowym o krótkim skoku, przekazującym energię na suwadło z zamkiem za pośrednictwem popychacza z własną sprężyną. Zmiana ta, a także wyraźne modyfikacje zewnętrzne (np. zupełnie nowy front) sprawiły że cała konstrukcja stała się wytrzymalsza przy intensywnym użytkowaniu oraz bardziej żywotna.

1795534_668538096543194_1280722984_n

Wersja HK16 D14.5RS w rękach operatora JWK. Akcesoria: luneta Elcan Specter DR, wskaźnik laserowy DBAL-A2, standardowa kolba HK, latarka taktyczna Surefire M952 (słabo widoczna na fotografii), tłumik B&T Rotex III, chwyt przedni KAC lub HK.

Niemiecki karabin występuje w czterech podstawowych odmianach:

 • D10RS - z lufą 10 calową
 • D14.5RS – z lufą 14.5 calową
 • D16.5RS – z lufą 16.5 calową
 • D20RS – z lufą 20 calową

Ponadto na postawie popularnej „hakasi” stworzono układy o podobnej konstrukcji:

 • HK416C – wariant z krótszym frontem oraz rozsuwaną kolbą, tzw. „ultra compact”
 • M27 IAR – karabin wsparcia zaprojektowany dla US Marines, w założeniach ma zastąpić M249
 • HK417 – wariant w większym kalibrze 7.62mm, z wyraźnie większym gniazdem magazynków, grubszą lufą, występujący również w kilku długościach

10989133_813210525411725_2545022819239067878_n

Operator JWK z HK416 R14.5RS. Akcesoria założone na karabin: Luneta Elcan Specter DR, wskaźnik laserowy DBAL-A2, granatnik HK M320A1, kolba Magpul MOE, Magwel, ponadto latarka Surefire G2 (sugerując się innymi zdjęciami tego operatora).

Jako pierwsza w Polsce karabiny zamówił Grom w 2006 roku, gdzie po pewnym czasie karabin zastąpił karabiny na licencji M4 (KAC SR16 oraz Bushmastery XM15-ES2). W roku kolejnym pierwsze partie trafiły do CBŚ oraz do JWK (wtedy 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca) i potem do reszty wymienionych już jednostek. Tak więc HK416 stał się podstawowym karabinem używanym przez te jednostki.

agat

Operator JW. Agat z HK416 D14.5RS. Akcesoria na karabinie: kolimator Eotech XPS, wskaźnik laserowy DBAL-A2, kolba Magpul MOE, chwyt pionowy

Kilka słów o replikach – zarówno na potrzeby Airsoftu jak i stylizacji. HK416 występuje w kilku wersjach. Mamy do wyboru zarówno AEGi, jak i repliki gazowe.

Wśród tych drugich wyróżnić można produkcję VFC (piękne wykonanie, w zasadzie idealna replika realnego karabinu) oraz WE (dobre wykonanie oraz przyzwoite części wewnętrzne). Repliki gazowe ze względu na dość duże podobieństwo do realnego karabinu najlepiej sprawdzą się w rekonstrukcji. Wadą jest niestety stosunkowo duża awaryjność, drogie magazynki oraz wysokie koszty eksploatacji. Niewątpliwą zaletą jest jednak frajda ze strzelania, gaziaki są o wiele bardziej widowiskowe oraz realistyczne.

       Jeśli wybierzemy Hakasię w wersji AEG mamy do wyboru karabiny markowe, jak i chińskie. Biorąc pod uwagę jakość wykonania, niewątpliwym liderem jest tutaj znowu VFC. Trzymając karabin mamy wrażenie, że naprawdę trzymamy realną broń. Jest pięknie spasowana (praktycznie zero luzów), i jako jedyna w tej chwili na rynku AEGów posiada oryginalną kolbę HK oraz oznaczenia produceta. Mechanicznie jest przeciętnie, gdyż karabin w stocku ma ok. 350 fpsów oraz średni potencjał tuningowy (chcąc uzyskać większą moc trzeba sporo zainwestować w części wewnętrzne). Drugim wyborem markowym jest produkcja WE. Jest to produkcja dość nowa, więc na chwilę obecną nie można znaleźć zbyt wielu informacji na temat tej repliki. Sądząc jednak po ogólnej opinii AEGów WE możemy spodziewać się bardzo dobrego produktu – porządnie wykonanego zewnętrznie, a także posiadającego bardzo dobre osiągi w stocku. Ostatnim markowym wyrobem jest HK robione przez G&G. Nie jest to replika idealna w odwzorowaniu, natomiast zapewnia nam porządne podzespoły oraz ciekawy system pneumatic blowback (metoda działania http://youtu.be/f_iMwKx0Zvk?t=2m27s). Wśród chińskich HK 416 możemy znaleźć wytwory Boyi, JG, GFC oraz AGM. Tu nasz wybór powinien zależeć od tego czy bardziej przykładamy uwagę do osiągów repliki czy wykonania zewnętrznego. Jeśli chcemy mieć bardzo dobrze strzelający karabin o dużych możliwościach tuningowych, powinniśmy wybrać JG lub GFC (rebrandowane JG). Karabin strzela wyśmienicie, jednak jego sporym minusem jest niedokładne odwzorowanie HK416 m.in. brak charakterystycznej śruby we froncie. Kolba też różni się od tej z oryginału (przykładowo moje HK miało kolbę od M16!! ) , ale możemy łatwo to zastąpić kolbami Magpul (MOE, CTR) lub jej chińskimi kopiami (swoją drogą bardzo dobrze odwzorowanymi). Jeśli wolimy karabin, który jest bardzo dobrze wykonany powinniśmy wybrać Boyi’a (do niedawna posiadały oznaczenia oryginału!). AGM jest produkcją typowo budżetową – o ile mnie pamięć nie myli z plastikowym body, średnio wykonany oraz średnio strzelający.

       Wśród replik należy wymienić jeszcze nową konstrukcję japońskiej firmy Tokio Marui. Hakasia tego producenta jest repliką tzw. Next Gen. Posiada system imitujący odrzut obecny przy wystrzale. Replika jest pięknie wykonana zewnętrznie, posiada oznaczenia oryginału oraz świetnie strzela. Niestety zaporowa jest cena – na stronach brytyjskich średnia cena to ok. 550 GBP, a więc bardzo dużo. Dodatkowo należy uwzględnić zakup dodatkowych magazynków (Tokio Marui wykonało te HK w nowym standardzie – magi nie są kompatybilne z tradycyjnym systemem TM) i koszty tej repliki wzrastają niesamowicie. Swego czasu można było dostać także konwersję HK416 do PTW Systemy – wyprodukowano 300 sztuk. Tu jednak również zaporowa jest cena takiego produktu oraz w tej chwili dostępność tylko na rynku wtórnym.

       Jako że stylizuję się na JWK musiałem wybrać HK416 dla siebie. Na chwilę obecną posiadam produkt GFC z którego jestem w miarę zadowolony (replika jest już dość wiekowa w tej chwili). Miała parę awarii, a w tej chwili tchnięto w nią nowe życie w postaci silnika, nowej sprężyny (oryginalna ubija się bardzo szybko) – teraz karabin wykorzystuję w działaniach CQB – słaba sprężyna, silnik zapewniający duży ROF.

1ZX6O5x

Operator JWK, taktyka leśna. HK416 w wersji z lufą 14,5 cala oraz akcesoriami: lunetą Trijcon Acog 4x32 z zamontowanym na montażu „skrzydełkowym” kolimatorze Docter, wskaźnikiem DBAL-A2, latarka Surefire G2 z montażem Larue, kolbą Magpul MOE, gniazdem Magwell, tłumikiem B&T Rotex III oraz okładzinami Ladder.

Biorąc uwagę na aspekty rekonstrukcyjno-stylizacyjne postanowiłem karabin odwzorować na podstawie HK416 operatora obecnego na powyższym zdjęciu. Efektem prac jest replika poniżej. Akcesoriami są w większość kopie produktów dostępne w polskich i zagranicznych sklepach. Wyjątkiem w moim przypadku jest latarka Surefire G2. Wśród niewymienionych na uwagę zasługuje świetne zawieszenie 1pkt/2pkt produkcji Orkan Tactical. Całość została pomalowana w maskowanie pustynne, wzorowane na wcześniejszych zdjęciach tego operatora ( https://www.facebook.com/JednostkaWojskowaKomandosow/photos/a.538536466212467.1073741829.534873043245476/538536546212459/?type=3&permPage=1 )

 IMG_0290 IMG_0289

W niedługim czasie będę rozważał wymianę GFC na jeden z markowych produktów ze względu na lepsze odwzorowanie. Mimo tego replikę polecam – do stylizacji jest wystarczająca, a dzięki bardzo dobrym podzespołom jest skuteczna na polu Airsoftowym. 

Aktualizacja, 19.08.2015

Po wielu miesiącach w końcu nabyłem replikę HK416 firmy VFC. Pierwsze wrażenie - jest pięknie wykonana, budowa zwarta - zero luzów. Jestem także dość pozytywnie zaskoczony osiągami, tzn. liczyłem że będzie gorzej. Mimo tylko 350 Fpsów radzi sobie całkiem dobrze. Skupienie jest bardzo dobre jak na stockową lufę, hopek kręci poprawnie. Największe obawy miałem do silnika - nie jest przesadnie silny, ale zapewnia szybkostrzelność mniej więcej na poziomie realnej broni. Póki co nie ma sensu wymieniać.

Wizualnie replikę dostosowałem do wcześniej obranego projektu. Zmiany jakie wprowadziłem:

 • Zmiana kolby z HK na kolbę MOE prod. Magpul (kopia ACM)
 • Instalacja zaczepu zawieszenia ASAP Magpul (kopia ACM)
 • Malowanie karabinu we wcześniejszy wzór, z drobnymi zmianami - farby FOSCO, barwy Coyote, Desert i Mud Brown
 • Instalacja reszty akcesoriów na szynach:
  • Acog + Docter - taktyka zielona (kopia ACM) / Eotech XPS - taktyka czarna (kopia Element)
  • wskaźnik laserowy DBAL-A2 - kopia G&P
  • Latarka Surefire G2 (oryginał) na montażu Larue (kopia G&P)
  • Okładziny MantaRails (oryginał)
  • Chwyt przedni KAC (kopia King Arms)  z nakładką MantaRails (oryginał)
  • Przednie ucho zawieszenie Magpul RSA (kopia ACM)
  • Zawieszenie 1/2 pkt. ORKAN TACTICAL

IMG_1149 IMG_1147

 

Karabin jest na chwilę obecną skończony. Nie przewiduje już jakichkolwiek zmian. W porównaniu do poprzedniej repliki użyłem jako pierwszej warstwy ciemniejszej farby - Coyote, reszta to zabawa kolorami Desert i Mud Brown. Myślę, że efekt jest lepszy niż poprzednio. Karabin mniej rzuca się w oczy na tle drzew. Na uwagę zasługują okładziny MantaRails. Posiadają system kanalików dzięki którym możemy zgrabnie poprowadzić okablowanie akcesoriów - laserów, latarek itp - ukryć je żeby nie wadziły i nie zahaczał i rozczepiały w czasie działania.

/Scorch

 

Zródła:

 • Special Ops, Wyd. Specjalne 2/2013
 • Special Ops , 1/2 2010
 • Wikipedia.org
 • Zdjęcia pochodzą z profilu na facebooku: Wojska Specjalne, Cisi i Skuteczni, DWS-u oraz www.zoom.mon.gov.pl

Copyright © USSE 2015

Projekt i wykonanie: KDolata