MSA TC 3002

MSA TC 3002 to jednym z aktualnie wykorzystywanych w Polskich Jednostkach Specjalnych hełmów balistycznych. Jest to rozwojowa wersja TC 2000 (MICHa 2000) z przyciętą powierzchnią na wysokości uszu, co pozwoliło na większą kompatybilność z akcesoriami. W Polskich Jednostkach Specjalnych występuje już od kilku lat (niestety nie jestem w stanie stwierdzić konkretnego roku rozpoczęcia użytkowania, lecz widać go na zdjęciach za czasów starej nazwy JWK – 1. Pułk Specjalny Komandosów). Początkowo używany przez wszystkie Jednostki Specjalne w Polsce, z czasem zaczął być wypierany przez hełm Ops-Core FAST – w GROMie i Formozie. Obecnie tą tendencję widać także w JWK. Niemniej jednak przez długi okres czasu hełm ten był kojarzony z JWK, dlatego stanowi w zasadzie niezbędny element rekonstrukcji w czasie konfliktów w Afganistanie.

 

__b_so-1-2-2012-skorpion-fot-2-kopia

Fot. Operatorzy JWK w czasie ćwiczeń Skorpion XI (źródło - http://www.special-ops.pl)

Jako że bardzo ciężko znaleźć na rynku oryginalny hełm MSA TC 3002, rekonstuktorzy muszą się posłużyć się kopiami MICHa 2002, powszechnie dostępnymi w sklepach airsoftowych. Osobiście wybrałem zwykłą kopię dostępną na Gunfire. Goła kopia hełmu prezentuje się moim zdaniem słabo. Dodatkowo w przypadku mojej głowy (raczej przeciętnej wielkości, o kształcie lekko pociągłym) hełm wyglądał śmiesznie – skorupa jest dość duża i ma parasolowaty kształt. Podejrzewam że jest to akurat przypadek tych konkretnie kopii, które sprzedaje Gunfire. Kiedyś będąc w Specshopie przymierzałem kopię Fosco – była o wiele lepiej wykonana, miała naturalniejszy kształt i większą wagę. Lepszą skorupę zapewnić nam może również produkt firmy Emerson. Podobno najlepiej spośród wszystkich kopii wypada nasza krajowa produkcja Volver, lecz jej znalezienie graniczy w tej chwili z cudem.

mich pierwotny stan

Fot. Replika hełmu MICH 2002 dostępna na gunfire.pl

Oryginalny produkt jaki kupiłem z gunfire jest obecny na powyższym zdjęciu. Prezentuje się bardzo słabo, ma nienaturalny kolor. Dodatkowo przez kształ na mojej głowie taki „surowy” hełm wyglądał śmiesznie. Aby hełm nabrał wartości rekonstruktorskiej należało trochę nad nim popracować. Po modyfikacjach hełm nabrał charakteru. Obecnie prezentuje się o niebo lepiej. Poniżej wypisałem wszystkie zmiany i dodałem kilka fotek (przepraszam za jakość – zdjęcia robiłem późno i oświetlenie było wtedy słabe; wkrótce zamienię foty na lepsze):

  1. Przemalowanie skorupy – do malowania użyłem farb Fosco – kolory Desert (RAL 1019) oraz Mud Brown (RAL 8027). Całość została przemalowana w wężową skórkę (ang. Snake skin) co dodało zarówno realistycznej barwy jaki i lepszego stylu niż oryginalna zielona barwa
  2. Dodanie zestawu nahełmowego Miwo Praszka – rzepy Velcro oraz zabezpieczenia gogli (ang. goglestraps) w kolorze czarnym
  3. Wymiana poduszek na kontraktowe – chińskie poduszki o małym komforcie wymieniłem na kontraktowe poduchy dorwane po bardzo atrakcyjnej cenie – producentem jest chyba Warrior. Są one dość twarde, ale i tak lepsze od oryginalnych. Poduszki te są mniej polecane niż chociażby poduszki Oregon Aero (podobno najlepsze poduszki do MICHów).
  4. Wymiana fasunku na kontraktowe – tak jak w przypadku powyższym, chiński element wymieniono na oryginalne w kolorze foliage green. W skład fasunku wchodziły różnież oryginalne śruby, które zastąpiły pierwotne
  5. Dodanie gogli – w moim przypadku są to ESSy NVG zakupione okazyjnie w których wymieniłem szybkę na nową w kolorze bursztynowym
  6. Dodanie latarki nahełmowej Surefire HL-1
  7. Dodanie markera stroboskopowego ACR MS 2000 (wykorzystywany m.in. w czasie ewakuacji wojsk za pomocą helikoptera w czasie działań nocnych - ułatwia lokalizację konkretnego żołnierza, który ma zostać podebrany przez śmigłowiec)
  8. Dodanie flag polskich „gaszonych” w kolorze biało-czarnym – prod. Kampfhund

 

IMG_0432

Fot. Replika TC 3002 po modyfikacjach - widoczne malowanie "pustynne", gogle NVG ESS, latarka Surefire HL-1. Na zdjęciu widoczne też okulary balistyczne ESS Crossbow, replika słuchawek aktywnych TCI Liberator II oraz szalokominiarka firmy Buff

 

IMG_0439

Fot. Latarka nahełmowa Surefire HL-1 oraz flagi gaszone Kampfhunda

 

IMG_0440

Fot. Marker stroboskopowy ACR MS 2000

 

IMG_0441

Fot. Wnętrze hełmu - widoczne kontraktowe poduszki oraz zawieszenie. Na zdjęciu widać jeszcze oryginalną barwę hełmu - olive.

Na chwilę obecną jedynym brakującym elementem jest montaż noktowizora PVS-21 – montaż firmy Sensor Technology Systems. Firma ta produkuje dwa typy – „mały” przykręcany śrubami oraz „duży”, który zahacza się o krawędź hełmu z przodu i z tyłu, a następnie napina odciągiem. Obydwie są prawdopodobnie nie do kupienia na rynku cywilnym. Na ratunek rekonstruktorom przybyła polska firma TEV, produkująca repliki tych montaży à http://tev-asg.com/index.html.

 

89o8vH 9_1024x683

Fot. Montaże noktowizora PVS-21 firmy STS - po lewej wariant "duży", po prawej "mały".

Dzięki powyższym zmianom replika TC 3002 prezentuje się już godnie. Modyfikacje zajęły dość dużo czasu i pieniędzy, ale efekt ostateczny został osiągnięty. Hełm jest ważnym elementem rekonstruktorskim. Kiepsko wystylizowany potrafi zniszczyć dobrze zbudowany set, dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi.

Edycja przy użyciu Lumia Selfie

Fot. Set do rekonstukcji JWK, lata 2013 - na zdjęciu widoczna opisywana replika hełmu MSA TC 3002 (po prawej).

 

Tekst: Scorch

Zdjęcia: Scorch


Copyright © USSE 2015

Projekt i wykonanie: KDolata