JWK: Stylizacja taktyka zielona 2013-2015

 

 

testest

Pomimo że w ostatnich latach jednostka z Lublińca działała głównie w Afganistanie, gdy tylko komandosi są w kraju, wracają do ćwiczeń obejmujących ich główny zakres działań, czyli taktykę zieloną. JWK jest jednostką której głównymi specjalizacjami miały być rozpoznanie specjalne, sabotaże, zasadzki i infiltracja metodami niekonwencjonalnymi (m.in. skoki spadochronowe HALO/HAHO) - generalizując: działania w oderwaniu od reszty sił sprzymierzonych. W przypadku rozpoznania specjalnego wykrycie oznacza niepowodzenie misji, zatem nawiązanie kontaktu z przeciwnikiem i długotrwałe ostrzeliwanie nie jest celem takich operacji. Inaczej sprawa wygląda gdy mowa o zasadzce, sabotażu czy zniszczeniu strategicznego celu. Do każdej z tych operacji sprzęt i amunicja kompletowane są trochę inaczej, lecz zewnętrznie wygląda to zwykle tak samo.

Działania w oderwaniu od reszty wojsk oznaczają najczęściej długie, wyczerpujące marsze z pełnym osprzętem. Komandosi są zdani tylko na siebie, ponieważ znajdują się najczęściej głęboko za liniami wroga. Jest to zupełne przeciwieństwo taktyki czarnej, w której liczy się szybkość działań. Nie da się bowiem spieszyć mając do przejścia 50 kilometrów w trudnym terenie. Taki marsz oznacza, że spędzimy w naszym „szpeju” długie godziny, a może nawet dni, więc sprzęt który mamy ze sobą, nie może stać się dla nas kulą u nogi.
Zamiast hełmów i lekkich plate carrierów, przenoszących jedynie balistykę, mały zapas amunicji i najpotrzebniejszy sprzęt, mamy tu kapelusze, pasoszelki i kamizelki patrolowe nie dające ochrony balistycznej. Pakowane jest do nich wszystko, czego żołnierz potrzebuje by przetrwać w przypadku, gdy "coś pójdzie nie tak".
W przeciwieństwie do kamizelek dających ochronę balistyczną, pasy nie obciążają w tak dużym stopniu kręgosłupa w czasie marszu, znacznie ułatwiając przenoszenie większych ilości amunicji. Ponadto prawie nie ograniczają oddychania skórze.
Do tego zawsze mamy plecak, w którym przenosimy sprzęt dodatkowy - śpiwory, dodatkową amunicję, wodę... Zamiast przylegających do ciała, ergonomicznych do granic możliwości combat pantsów i combat shirtów z wbudowanymi ochraniaczami, znajdziemy tu luźniejsze sorty mundurowe, których głównymi zadaniami są schowanie nas przed oczami przeciwnika i przenoszenie najpotrzebniejszych przedmiotów. Chociaż i tu zdarzają się wyjątki.

W skrócie - żołnierz ma mieć na sobie cały potrzebny mu do wykonania misji sprzęt z założeniem, że coś może pójść nie tak.

U nas w USSE przyjęliśmy, że naszym głównym, najważniejszym loadoutem będzie stylizacja leśna na lata 2013-15. Wybór taki z racji tego, że dosyć łatwo (i stosunkowo tanio) można skompletować sprzęt do stylizacji u krajowych producentów i na aukcjach. Dostępna jest również pokaźna baza filmów, zdjęć i publikacji ułatwiająca poprawną identyfikację i dobranie elementów oporządzenia.Już od momentu założenia grupy zakładaliśmy, że naszym głównym kamuflażem do taktyki zielonej będzie Pantera Leśna, a cała stylizacja inspirowana głównie dwiema sesjami http://www.special-ops.pl/galeria/id114,jw-komandosow-zielona-taktyka z roku 2013 oraz 2014 http://www.zoom.mon.gov.pl/galerie/zielona-taktyka-komandosow-z-lublinca. Staramy się poprawnie odwzorowywać szczegóły, lecz często idziemy na ustępstwa wybierając nowsze ładownice, akcesoria, a niekiedy inne taśmy w oporządzeniu - ze względu na większą dostępność.

Poniżej tylko kilka z wielu zdjęć którymi się inspirowaliśmy:

las01 las02 las03 las04 las05 las06 las07 las08

 

Tak jak w przypadku działań w terenie zurbanizowanym, przyglądając się zdjęciom, jesteśmy w stanie wyznaczyć pewne wzorce którymi powinno się kierować przy doborze sprzętu do stylizacji. Jedna z pierwszych rad – kupując wyposażenie trzeba pomyśleć o odpowiednich taśmach molle – JWK używa przede wszystkim starszych polipropylenowych w kolorze zielonym.

1. Umundurowanie:

1. Mundur WZ 2010 – wersja całoroczna oraz letnia

2. Mundur Miwo Lubliniec/Praszka w kamuflażu Pantera Leśna

3. Mundur Polowy wz. 124Z/MON – tzw. wersja tropikalna popularnego bawełniaka

4. Helikon Field Parka w Panterze Leśnej – do tej pory widziany sporadycznie. Zakup prywatny komandosów.

5. Komplet Goretex WP w kamuflażu Pantera Leśna

6. Helikon CPU w Panterze Leśnej – w USSE dopuszczamy stosowanie tego munduru jako konstrukcji bardzo podobnej do WZ 2010.

 

2. Buty – pełna dowolność. W chwili obecnej noszone są typowo wojskowe buty, jak i cywilne trekkingi. Bardzo często z Goretexem. Szczerze mówiąc ciężko zrobić jakąś konkretną listę, bowiem używane jest strasznie dużo różnego rodzaju obuwia. Kilka modeli zauważonych na zdjęciach: Meindl Kampfstiefel Leicht, Asolo Fugitive GTX, Meindl Island Pro, Lowa Munro, Magnum Stealth, nawet buty pustynne typu Lowa Elite Desert i Meindl Desert Fox.

 

3. Nakrycie głowy:

Kapelusze/boonie haty, głównie w Panterze Leśnej, pojedynczo w innych kamuflażach np. DPM albo Multicam.

Dodatkowo do maskowania twarzy noszone są moskitiery US lub BW, szale maskujące oraz arafatki.

4. Środki łączności indywidualnej: radia AN/PRC-152 Harris z zestawami słuchawkowymi Bowman oraz Swimmer i przyciskami PTT TCI, Peltor, MSA oraz Radmor.

5. Ochrona kolan: – przede wszystkim ochraniacze piankowe montowane w spodniach. Czasami zewnętrzne np. Alta Superflex.

6. Rękawice:

1. Nomexy – polskie, niemieckie, amerykańskie

2. Mechanix Wear – różne modele (szczególnie porządany jest model Padded Palm 2.5 w kolorze Olive

3. Oakley Pilot Glove - różne kolory

 

7. Paski do spodni: rigger belty lub rescue belty różnych producentów polskich oraz zagranicznych. Niektóre z nich to:
-blackhawk rescue belt
-Arc'teryx H150 Riggers belt
-pasek od WZ2010
-pasek od amerykańskiego BDU

8. Broń główna:

1. HK 416 – występuje w trzech wersjach o różnej długości lufy: 14,5 oraz 16,5 cali. Czasem występują z powieszonym na szynie RIS granatnikiem HK M320 – w czasie działań patrolowych zazwyczaj co najmniej jeden żołnierz w sekcji ma granatnik podwieszony do czterysta-szesnastki.

2. FN Minimi 7.62 TR – zapewnia odpowiednią siłę ognia w konfrontacji oraz zrywaniu kontaktu z przeciwnikiem. Najczęściej karabin jest wyposażony w kolbę PARA. Widywana bywa również wersja z łożem klasycznym – bez szyn oraz kolby składane 5-pozycyjne Improved Collapsible Buttstock. Bloki gazowe oraz tłumiki płomienia występują w dwóch wersjach.

 

Akcesoria na broniach: celowniki holograficzne Eotech (XPS albo 552), lunety Elcan Specter DR, Trijicon ACOG, celowniki laserowe DBAL-A2, latarki Surefire (M952v, G2, G3 itp.). Akcesoria typu kolby, chwyty, okładziny są wyborem indywidualnym operatora. Ostatnio dużą popularność mają akcesoria Magpul (chwyty, kolby) oraz okładziny MantaRails.

3. Broń snajperska:

1. Barret M82 – Karabin snajperski wykorzystywany również do unieruchamiania pojazdów. Ogromna energia pocisku .50 BMG pozwala razić bardzo odległe cele powodując ogromne zniszczenia. Pomimo, że jego gabaryty często bywają przeszkodą udowodnił on swoją wartość podczas operacji w Afganistanie.

2. AW .338 Lapua Magnum – Najczęściej widywany w JWK karabin snajperski. Zapewnia dużą niezawodność i odległość skuteczną strzału rzędu 2000 m.

3. KAC SR25 / XM110 – Karabin wyborowy zapewniający możliwości zbliżone do karabinu szturmowego przy zachowaniu stosunkowo dużej energii pocisku 7,62 NATO.

            9.  Broń boczna:

1. Glock 17 9mm

2. USP SD 9mm

 

Latarki do pistoletów: latarki Streamlight, najczęściej TLR-1, TLR-2

 

10. Oporządzenie:

Pasoszelki Miwo Lubliniec i Praszka. Kilka kombinacji zauważonych na zdjęciach:

 • Szelki Jacko Plus oraz Pas PT3
 • Szelki Jacko Plus oraz Pas RATS
 • Szelki Uniwersalne oraz Pas PT2; PT3
 • Szelki ST-2 oraz Pas ST2
 • Szelki Jacko Plus oraz Pas Górski
 • Pasoszelki Lubawa lub pas Lubawa i szelki Jacko Plus

W USSE dopuszczamy także używania kamizelek patrolowych Miwo np. KT-12, KP-12 itp.

Dodatkowo zauważono Chestrig NFM Lynx – widziany dotąd na jednym operatorze

 

Oporządzenie w większości wykonane jest z cordury o barwach zielonych lub w kamuflażu pantera leśna. Pozostałościami po starszym sprzęcie są ładownice wykonane w poliestrze khaki.

 

Kieszenie i ładownice: są produktami różnych firm, głównie Miwo Lubliniec, w mniejszym stopniu Praszka. Duża część sprzętu została dostarczona jako produkty kontraktowe w zestawach przeznaczonych dla JWK np. MOT Janysporta, kieszenie NFM oraz Lubawy. Dobór kieszeni i ładownic na pasoszelkach jest indywidualny i zależny od preferencji operatora.

11. Plecaki:

< 40 litrów:

 • Janysport Grot 25L
 • Wisport Whistler 35L
 • Wisport Silverfox 30L
 • Miwo Baktarian 32L
 • Miwo Kostka, Wira,TSSI M9 – dla medyków

> 40 litrów:

 • Wisport Reinder 55L i 75L
 • Wisport Raccoon 45L
 • Karrimor Sabre 45L, 60L i 80L
 • Noma Raid Pack II 45L
 • Tasmanian Tiger Raid Pack II 45L

 

Sety stylizacyjne – konfiguracja pasoszelek w USSE.

Modułowy charakter pasoszelek zapewnia nam możliwość dostosowania sprzętu do własnych potrzeb oraz wykonywanego zadania. Jako że chodzimy na patrole oraz strzelanki należało znaleźć złoty środek pomiędzy ilością ładownic, dźwiganym sprzętem oraz możliwościami pasoszelek. Oczywiście można także dostosowywać i modyfikować sprzęt pod zadanie – większa ilość ładownic do broni na strzelanki lub redukcja ładownic na amunicję które zastąpione są kieszeniami cargo - czyli pełna dowolność. Poprawna konfiguracja to temat dość obszerny i w żadnym wypadku nie można tego bagatelizować, trzeba tylko zastanowić się nad paroma czynnikami które pozwolą nam skompletować wygodny do używania zestaw.

Najważniejsza sprawa to liczba magazynków – tu należy zastanowić się jaki typ magów używamy i średnio ile zużywamy na jedną rundę. Myślę, że 7 low capów to jest naprawdę minimum przy którym można się postrzelać – ok. 300-400 kulek w zależności od pojemności. Do tych magów potrzebujemy ładownic – wybrać można albo podwójne, albo potrójne w zależności od preferencji osoby i ilości miejsca na pasoszelkach. Umiejscowienie powinno być jak najbliżej ręki słabej (nie trzymającej broni). Analogiczne umiejscowienie powinny mieć ładownice na boxy dla Kaemów. Osobiście jako strzelec mam podpięte trzy ładownice podwójne – dwie po stronie słabej ręki, jedną po stronie silnej ręki (do której mam dostęp przy pomocy słabszej ręki). Dostęp ręki nie obsługującej broni to główne kryterium dobrego umiejscowienia, bowiem nie powinniśmy puszczać broni i szukać magazynków na pasie. Myślę, że to logiczne. Do ładownic warto zaopatrzyć się w torbę zrzutową – zmiana magazynka w mniejszym stopniu absorbuje uwagę, nie trzeba szukać ładownicy do której wrzucić pustego maga.

Kolejna sprawa to kabura na broń boczną. W ASG w lesie często nie używamy pistoletu (chyba, że mamy dużo FPS i w związku z tym musimy w przypadku ostrzeliwania się z przeciwnikiem na małej odległości). Niemniej jednak warto go posiadać, chociażby w przypadku awarii głównej broni. Do lasu preferowane są u nas kabury na pas – doczepiane do pasoszelek na Molle albo w jakiś inny sposób. Kabur udowych nie polecamy – utrudniają tylko czołganie się, spadają z nogi i brudzi się w niej pistolet. Kabura zawsze po stronie silnej ręki. Typ kabury na pas jest obojętny – może być kryta, nie musi. Najważniejsze byśmy umieli sprawnie dobyć broni.

Ostatnia sprawa czyli kieszenie dodatkowe, cargo itp.. Ilość i typ dobieramy wedle własnych preferencji. „Książkowo” na tyle umieszczamy chlebak – duży zasobnik na różnego typu rzeczy – bardzo dobrze sprawdza się jako schowek na zapasowe ubrania, jedzenie, nawet apteczkę. Jest zapinana na klamry, więc nie ma wielkiego problemu z otwieraniem i zamykaniem tej kieszeni, gdy mamy pasoszelki na sobie. Warto wybrać chlebak modułowy do którego doczepić można dodatkowe kieszenie na mniejsze przedmioty, kieszeń na manierkę, na granaty itp. Cenna rada – od strony pleców nie polecamy ładownic zapinanych na zamek. Ciężko je zarówno odpiąć, jak i zapiąć z powrotem. Kieszenie na zamek lepiej umiejscowić gdzieś z boku, gdzie mamy dostęp obiema rękoma. Należy zadbać także o komunikację – ładownicę na radio także warto zamocować gdzieś, gdzie mamy dostęp jedną ręką. Ważne jest też zapewnienie kablom odpowiedniego luzu, aby nie wyczepiły się przy dynamicznym poruszaniu się.

 

STYLIZACJA LAS 2013-2015

USSE: U01 - strzelec / dowódca sekcji

IMG_1938 IMG_1939 IMG_1941 IMG_1943

IMG_1147

 

I Linia

 

+Mundur WZ2010 (wersja całoroczna) + Helikon Field Parka

+Pas Rigger Belt US Army

+Buty Meindl Kampfstiefel Leicht

+Boonie Hat Pantera Leśna Miwo Lubliniec

+Moskitiera BW

+Szal Snajperski Mil-Tec Flectarn

+Rękawice Mechanix Original Woodland / Mechanix Padded Palm

 

II Linia

1. Pasoszelki Miwo Lubliniec+Praszka (kombinacja poliester/cordura, taśmy polipropylen + poliamid)

+Pas taktyczny RATS Miwo L

+Szelki Jacko Plus Miwo L

+Ładownica na dwa magi do M4 Miwo L x2

+Torba zrzutowa M-2 Miwo P

+Kieszeń na granat dymny Miwo P

+Kieszeń na radio Harris Miwo P + Atrapa PRC152 Harris (Z-Tactical)

+Zasobnik TF50 Miwo L

+Kieszeń na Manierkę Miwo P

+Kieszeń Cargo Średnia Miwo L

+Kieszeń Cargo Mała Miwo L

+Nóż Smith & Wesson - H.R.T. - SWHRT7T

+Kabura do Glocka 17/USP Iwo-Hest

+Ładownica na dwa magi do M4 Miwo L x1

 

Łączność: kopia Bowman + kopia PTT TCI

 

2. Broń główna HK416 wraz z zestawem akcesoriów:

+Lufa 14,5 cali

+Elcan Specter DR

+DBAL-A2 G&P

+Chwyt skośny Magpul (w czasie pisania artykułu zmieniono na chwyt KAC King Arms z nakładką MantaRails)

+Okładziny MantaRails + Larue

+Surefire G2 (w czasie pisania artykuły zmieniono na Surefire M952v + skośny montaż)

+kolba Magpul MOE

+zawieszenie 1/2 pkt. ORKAN TACTICAL

 

3. Broń boczna : Glock 17 + latarka Streamlight TLR-1

 

III. Linia - Wisport Whistler 35L

 

USSE: U01 - Medyk

medyk4 medyk3 medyk2 medyk1\

46

 

I Linia

+Mundur WZ2010 (wersja całoroczna) + Helikon Field Parka

+Pas Rigger Belt US Army

+Buty Asolo Fugitive GTX

+Boonie Hat Pantera Leśna Miwo Lubliniec

+Moskitiera Mil-tec

+Szal Snajperski Mil-Tec Flectarn

+Rękawice NOMEX Galaskór

 

II Linia

1. Pasoszelki Miwo Lubliniec+Praszka (kombinacja poliester/cordura, taśmy polipropylen + poliamid)

+Pas taktyczny RATS Miwo L

+Pas Wewnętrzny PSE 'Twardy' Miwo L

+Szelki Jacko Plus Miwo L

+Ładownica na dwa magi do M4 Miwo L x1

+Kieszeń płaska MIWO L

+Podwójna ładownica pistoletowa Specops

+Ładownica na granat Miwo L (ATC FG) - w środku opatrunek WP

+Worek zrzutowy Mocny Miwo L

+Kieszeń na radio Harris Miwo P + Atrapa PRC152 Harris (Z-Tactical)

+Zasobnik TF50 Miwo L

+Apteczka zrywana Specops

+Kieszeń na Manierkę Miwo P

+Nóż SOG SEAL Pup

+Kabura do Glocka 17/USP Iwo-Hest

+Ładownica na dwa magi do M4 Miwo L x1

 

Łączność: kopia Bowman + kopia PTT TCI

 

2. Broń główna HK416 wraz z zestawem akcesoriów:

+Lufa 14,5 cali

+Elcan Specter DR

+DBAL-A2 G&P

+Chwyt Magpul RVG z nakładką MantaRails

+Okładziny MantaRails

+Surefire M952v + skośny montaż Element

+kolba Magpul MOE

+zawieszenie 1pkt PNB21 Miwo P

+zestaw magazynków LANCER L5 

3. Broń boczna : Glock 17 Tokyo Marui + latarka Streamlight TLR-1

III Linia

+Plecak medyczny 'Kostka' Miwo L zmodyfikowany wg. preferencji użytkownika, całkowicie wyposażony

+Stazy CAT

+Lekkie nosze polowe MIWO L

+Nóż do pasów i oporządzenia Gerber

+zestaw świateł chemicznych, nożyczki i inne akcesoria

 

USSE: U04 – wsparcie/strzelec KM

 30 28 29 31

I linia:

+Bluza WZ2010 (wersja UP)

+Spodnie Currahee GR-W w panterze leśnej

+Bas z kompletu WZ2010

+Buty LOWA Elite Desert

+Boonie hat Helikon WZ93

+Moskitiera Mil-Tec

+Szal Snajperski Mil-Tec woodland

+Rękawice Mechanix FastFit (Obecnie Mechanix Original)

 

II linia:

1.Pasoszelki Miwo Lubliniec + Praszka (cordura/poliester + taśmy polipropylenowe)

+Pas taktyczny PT-RATS Miwo L

+Szelki JACKO PLUS Miwo L

+Torba na maskę P.gaz Miwo L - jako ładownica na magazynki typu BOX

+Ładownica na skrzynkę PK MIWO L (MultiCam)

+Radiostacja PRC152 Harris (Emerson) + Antena składana + ładownica na radio uniwersalna Miwo L

+Pokrowiec na manierkę Alice

+Zasobnik patrolowy Miwo L

+Kabura Gadżet (glock) Miwo L

+Cargo pionowe Średnie Miwo L

+Ładownica uniwersalna modułowa duża Miwo L

+Ładownica na granat dymny Miwo L

+Ładownica podwójna pistoletowa Miwo L

 

2. Broń główna: Karabin maszynowy FN Minimi 7,62 TR - customowa replika z części projektowanych i dorabianych we własnym zakresie

+Eotech 552

+Okładziny KAC

+Kolba Improved Collapsible Buttstock - FNH

3. Broń boczna - Glock 17 KWA

III Linia: Wisport Whistler 35L + Karimata WP

 

 

Reko całym zespołem:

Loadout_U01 Loadout U04 fotka2wm

ziel1 25 24

 

50

 

W przyszłości zamierzamy rozszerzyć tą sekcję o sety kolejnych członków, gdy tylko skompletują resztę wyposażenia.

Mamy nadzieję że nasza publikacja pomoże wszystkim zainteresowanym stylizacją / rekonstrukcją żołnierzy JWK z czasie działań taktyki zielonej w warunkach leśnych.

 

TEKST: U01 + U04

ZDJĘCIA: U01 + U04

Dziękujemy również profilom facebookowym Cisi i Skuteczni, JWK Lubliniec oraz stronie Z Obiektywem Obok Munduru za publikację zdjęć Komandosów z Lublińca - bez tego niemożliwe byłoby ukończenie tego poradnika.

Do zobaczenia w terenie!


Copyright © USSE 2015

Projekt i wykonanie: KDolata