Mechanix M-Pact

Witajcie. W dzisiejszym artykule przystępujemy do opisu/recenzji środka ochrony indywidualnej pierwszej linii, jakim są rękawice taktycznie M-Pact marki Mechanix  Wear pochodzącej z USA.

Ogólne dane:

Najnowsze rękawice M-Pact 2012 z serii Tactical to wybór dla ludzi ceniących sobie dobrą ochronę dłoni oraz lekkość i funkcjonalność. Oprócz działań typowo taktycznych rękawiczki te nadadzą się w wielu innych branżach, czy dziedzinach pracy, gdzie potrzebna jest ochrona dłoni. Producent w wersji Tactical dał możliwość wyboru tych ochronników dłoni w kilku znanych wszystkim odsłonach kolorystycznych: mossy oak, black, multicam, coyote i woodland. Dostępne są w typowych rozmiarach: S,M,L,XL,XXL. Ponadto M-Pacty można dostać nie tylko z serii Tactical, ale także serii: Automotive, Safety, czy Hardware. Są to jedne z najbardziej popularnych modeli rękawic tego producenta. Taka mnogość wyborów i zastosowań sprawia, że zaufało im wiele osób na całym świecie. Możemy je spotkać np. w służbach mundurowych pokroju policji, a także jednostek specjalnych  wielu krajów np. amerykańskiej Delty, USMC. W Polsce te rękawice można zobaczyć w jednostkach specjalnych takich jak: JW GROM, JW NIL, czy JW FORMOZA. Daje to wgląd na to jak dobrze postrzegane są produkty marki Mechanix Wear.

formoza mechanix

Na zdjęciu: operator JW FORMOZA w rękawicach M-Pact Coyote Brown

Budowa:

Otóż rękawice M-Pact wykonane są z wielu wysokiej jakości materiałów. Wewnętrzna część rękawic została wykonana z odpornej, syntetycznej skóry  Clarino. Strona wierzchnia została wyprodukowana z elastycznej i dopasowującej się tkaniny Trek Dry Spandex. Rzep na nadgarstku oraz ochronne wstawki na wierzchu rękawic  chroniące przed uderzeniami i otarciami, wyprodukowane są z elastycznego materiału TPR(Thermal Plastic Rubber). Na dłoni znajdują się dwie absorbujące uderzenia poduszki wytworzone z pianki Poron XRD. W miejscach, które są najbardziej narażone na zużycie zastosowano podwójne szwy i warstwy materiału, by przedłużyć ich żywotność i użyteczność do maksimum. Pomiędzy palcami użyto paneli z elastycznej Lycry w celu zmniejszenia potliwości i  zwiększenia swobody ruchów. Na kciuku i palcu wskazującym dodano wzmocnienie , które służy do poprawy chwytu. Jak widać użyte materiały, ich sposób doboru oraz wykonanie rękawic zachęcają już na samym wstępie. Na koniec dodamy, że niestety nie są wykonane z niepalnych materiałów, więc nie doradzamy ich używania w przypadku otwartego ognia. 

2

Użytkowanie:

Same rękawice są bardzo lekkie i wygodne. Używanie ich nie męczy dłoni, tak jak to w przypadku grubych rękawic, w których nie czujemy za bardzo co robimy.M-Pacty pomimo faktu, że materiał ochronny jest wyraźny i spełnia swoje zadanie, są elastyczne i nie krępują w żaden sposób ruchów, a co widać np. w innych modelach tych rękawic. Został zachowany kompromis pomiędzy ochroną dłoni a jej wygodą. Potliwość jest stosunkowo mała i nawet przy wyższych temperaturach nie odczuwa się dyskomfortu z tego powodu. Wielokrotnie czytałem, że zapięcie na nadgarstku z rzepu po jakimś czasie użytkowania przestaje pełnić swoją funkcję. Osobiście ani w moich, ani w rękawicach moich teamowych kolegów  nie miało to miejsca. Być może do czasu. Ważną sprawą jest dobór rozmiaru. Rękawice należy dobrać bardzo dokładnie, gdyż przekłada się to potem na komfort pracy. Miałem okazję przymierzać wszystkie rozmiary M-Pactów i powiem szczerze, że pomimo stosunkowo dużej dłoni lepiej na niej leżą rękawice o rozmiar mniejsze. O wiele bardziej kształtują się do dłoni i stwarzają uczucie dobrze dopasowanych. Wybór wiadomo jest kwestią indywidualną, lecz należy nie zapominać, że mają one dobrze służyć, a dla ludzi, którzy używają je do pracy stanowi to kluczową rolę. Kolejnym plusem rękawic jest fakt, że można je prać w pralce. Warto wspomnieć, że wstawki z TPR dobrze spełniają swoją rolę, a oprócz wytłumienia uderzeń zapobiegają przetarciu materiału na wierzchniej stronie dłoni.

3

Słowem zakończenia:

Na koniec artykułu warto wspomnieć o relacji cena-jakość tych rękawic. A jest ona bardzo zadowalająca. Za powyżej 100zł mamy świetne rękawice, które sprostają wielu zadaniom, nie tylko na polu walki. Podsumowując, są to rękawice, które z pewnością można polecić szerokiemu gronu osób, a ich zakup będzie na pewno owocował zadowoleniem.

1

Strona www producenta: http://www.mechanix.com/
Zdjęcie operatora NILu autorstwa "QNA Photography"

/Korczu. 


Copyright © USSE 2015

Projekt i wykonanie: KDolata