PT-RATS MIWO

Niedawno opisywaliśmy pasy serii PT (1-4), więc jak to mówią - "show must go on"...

 

CiS_07_zpsbe98f99f

 

Dziś na stole pas taktyczny PT RATS produkcji Miwo Lubliniec, produkt szeroko stosowany i doceniany przez żołnierzy JWK. Sukces owej konstrukcji polega na jej niebagatelnej funkcjonalności - od pasa głównego, służącego do przenoszenia dużej ilości oporządzenia, do uzupełnienia plate carriera-jako osłona balistyczna na nerki oraz w przypadku strzelca RKMu – do przenoszenia taśm amunicyjnych. Logiczne jest więc, że jego budowa musi być dosyć skomplikowana. Pas pozwala przenosić naprawdę sporą ilość ładownic, głównie dzięki swojej dużej sztywności, siedmiu podpięciom do szelek oraz sporej powierzchni, która zapewnia odpowiednią stabilność całej konstrukcji. Trzeba zauważyć, że PT RATS to jedynie "comfort pad", i nie posiada pasa wewnętrznego. Należy go dokupić osobno. To pozwala w pełni spersonalizować swoje oporządzenie dobierając do niego np. Rescue belta, służącego nie tylko do spinania pasa ale także do podpięcia się do liny śmigłowca w razie awaryjnej ewakuacji zespołu.

 

las05slide5

 

Ten produkt MIWO jest zauważalnie większy niż najczęściej używane pasy PT2 i PT3, posiada 3 rzędy taśm przeszytych ryglem w równych odległościach (około 3,3 cm). Miękka wyściółka piankowa jest bardzo gruba i zapewnia odpowiedni komfort w czasie marszu – sprzęt nie uciska ani nie ciągnie w dół na szelkach. sporym atutem owej konstrukcji jest dodatkowa wkładka – poduszka piankowa, wg. producenta mająca stabilizować pas i masować część lędźwiową kręgosłupa. W praktyce blokuje pas nad pośladkami, przekazując główny ciężar na nogi, a to bardzo pomaga osobom które cierpią na bóle pleców. Wewnątrz rękawa mamy komorę zapinaną od góry zamkiem dwustronnym, w której to można umieścić wkłady balistyczne z kevlaru bądź dodatkowe usztywnienie, które napnie powierzchnię montażową. Od wewnętrznej strony tej kieszeni naszyty jest rzep mający utrzymywać w miejscu pas który do rękawa zamontujemy.  Cała powierzchnia pasa jest odpowiednio wyprofilowana – lekko wcięta z tyłu i z przodu oraz poszerzona z boku. Dzięki temu pas nie przeszkadza wcale w kucaniu lub schylaniu się. "Boki" pasa są dodatkowo otwarte umożliwiając podpięcie kabury udowej bezpośrednio do pasa wewnętrznego – sztywnego.

 

pobrane pobrane (2) pobrane (1) uprzc485c5bc

 

W taktyce zielonej Polscy Specjalsi używają pasoszelek jako drugiej linii wyposażenia. Wyniknęła więc potrzeba stworzenia dużego pasa, radzącego sobie z dużą ilością sprzętu lepiej niż konstrukcje typu PT (1-4). Projekt RATSa przyjął się tak dobrze wśród Komandosów, że do dzisiaj wyznacza standardy dla pasów do taktyki zielonej. Dobrze załadowane pasoszelki potrafią ważyć czasem tyle co kamizelki balistyczne dlatego potrzeba im konstrukcji o odpowiedniej sztywności. Tę sztywność zapewnia właśnie RATS. W terenie najczęściej używany jest z szelkami JACKO PLUS - również projektu Lublińca.

 

 6_102

 

Ważną rzeczą przy zakupie RATSa jest wybranie odpowiedniej jego długości – za długi może przeszkadzać w zginaniu się, za krótki nie nie pozwoli zamontować odpowiedniej ilości ładownic, tak by komfortowo do nich sięgać. Przykładowo osobie o obwodzie pasa ok. 90 cm ze spokojem można polecić rozmiar M (92 cm). Pas będzie pasował i zapewni maksymalną możliwą ilość kolumn Molle.

 

 fot (34) dusty4

 

PT RATS w konfiguracji dla strzelca KM (U04). Bez problemu radzi sobie ze sporym obciążeniem.

 

RATS U01 IMG_1941

Konfiguracja strzelca/dowódcy (U01) - duża ilość miejsca pozwala przenosić 6 magazynków w gotowości, kaburę, chlebak i mniejsze ładownice.

rekonstrukcyjnie: 

Przez JWK lubliniec owy pas używany jest bardzo często, obecnie wspólnie z pasem balistycznym Lubawa są to najczęstsze konstrukcje. Popularność wynika głównie z możliwości podpięcia uprzęży wspinaczkowej lub rescue belta – specjalnością jwk są skoki spadochronowe oraz insercje/ekstrakcje ze śmigłowca. Najczęściej RATS pojawia się w cordurze w panterze leśnej, multicamie, odcieniach zielonego i coyote brown. Taśmy najczęściej polipropylenowe (w przypadku multicama poliamidowe).

TEKST: U04 + U01

ZDJĘCIA: U04 + fotki zapożyczone z fanpage'ów na FB


Copyright © USSE 2015

Projekt i wykonanie: KDolata