JWK: Stylizacja Afganistan / DA 2013-2015

taktyka-czarna

Ostatnie lata w historii JWK to przede wszystkim udział w konfliktach zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Jednostki Specjalne oddelegowane były między innymi do prowadzenia akcji DA – Direct Action – w tłumaczeniu z angielskiego akcji bezpośrednich. Zadania tego typu polegać mogą np. na eliminacji lub przechwyceniu określonego celu po stronie przeciwnej. Odnosząc to bezpośrednio do niedawnych działań w Afganistanie w ostatnich latach – eliminacja kluczowych osób, przywódców po stronie Talibów.

Konkretnie do tego typu zadań dobiera się sprzęt. Istota akcji DA polega na błyskawicznie przeprowadzonych akcjach po ówczesnym złożonym planowaniu. W związku z tym, w założeniu, że akcja ma trwać krótko, nie potrzeba zabierać na nią ogromnych ilości sprzętu – tylko to co niezbędne. Jest to przede wszystkim uzbrojenie indywidualne żołnierza, niewielki zapas amunicji i ochrona balistyczna. Krótko mówiąc żołnierz ma mieć na sobie odpowiednią ilość sprzętu, a jednocześnie musi być bardzo mobilny i skuteczność w działaniu. Stąd też obserwuje się aktualnie minimalizację wyposażenia/uzbrojenia do tylko kluczowych elementów – lekkie kamizelki PC, parę magazynków, pirotechnika, środki indywidualnej pierwszej pomocy (IFAK).

W USSE uznaliśmy, że swoje wyposażenie do CQB będziemy odzwierciedlać na podstawie sprzętu wykorzystywanych w akcjach DA w latach 2013-2015. Okres dość szeroki, ale daje to nam większe możliwości dostosowania sprzętu do naszych potrzeb, zachowując konkretne wzorce stylizacyjne. Okres ten jest fajny ze względu na dużą dostępność sprzętu oraz duży zasób informacji, zdjęć i filmów – większość przedmiotów można dostać u firm szyjących dla wojska oraz na aukcjach w sieci. Uznaliśmy także, że głównym kamuflażem do DA/CQB będzie Multicam. Poradnik ten będzie dotyczyć wyłącznie sprzętu używanego z tym kamuflażem. Może w przyszłości zrobimy poradnik do setów w ATACS które również pojawiły się w tym okresie :)

Osobiście miałem parę fotek, w zasadzie kilku Operatorów których wyposażenie podobało mi się najbardziej – było coś takiego co przyciągało.

Poniżej kilka fotek które mnie inspirowały (tylko kilka, bo tak naprawdę jest ich mnóstwo):

01 02 03 0405 06 07 08 09 10 11

 

Analizując fotki, w tym powyższe można wyznaczyć parę wzorców którymi można się kierować w czasie wyboru dobierając swój zestaw do stylizacji. Nie będzie to rozpiska dokładnie przygotowana rocznikowo, ale pewne elementy kluczowe dzięki któremu możemy stworzyć ekwipunek koszerny. Zakładam jednak że jest to część sprzętu jaki daje się zauważyć na zdjęciach czy filmach.

 1. Umundurowanie:
  1. Kombinezon Ćwiczebny Wojsk Specjalnych – prod. Kama, Arlen, Elremet, Miwo, Callida, NFM. Uszyte albo z oryginalnego Multicamu albo z Suezu. Część szytych mundurów jest wykonana z tkanin trudnopalnych. Spodnie używane są powszechnie, natomiast góra munduru często zastępowana jest przez combat shirty.
  2. Combat Shirty – Miwo, Tru Spec, Currahee, kontrakty WS (Alren, NFM, Callida), Helikon, Massif
  3. Spodnie: Combat Pants Currahee + podobno spodnie szyte od podstaw przez PS Tactical Gear oraz inne.

W okresach zimniejszych często noszono softshelle lub kurtki goretexowe np. Helikon APCU, Trooper, Goretexy WP oraz cała masa sprzętu który komanosi kupowali prywatnie np. PCU Level 5 firmy Patagonia.

 1. Buty – zauważyć można bardzo dużą dowolność doboru butów – mają być wygodne dla operatora. Zauważyć można jednak kilka modeli które dość często się pojawiają:
  1. Lowa Elite Desert
  2. Lowa Zephyr
  3. Meindl Desert Fox
  4. Asolo Fugitive

 

Poza tym jednostkowo zauważyć można wiele innych modeli producentów jak chociażby Salomon Quest 4D, Lowa Munro albo Meindl Sahara. Generalnie można by tak wymieniać w nieskończoność – każdy nosi co mu wygodne.

 1. Ochrona głowy – komandosi z Lublińca noszą współcześnie dwa rodzaje hełmów oraz kaski:
  1. MSA TC3002 – używany do końca misji w Afganistanie, dzisiaj używany w mniejszym stopniu
  2. Ops-Core Fast Ballistic – aktualnie wypiera MSA TC3002, w Afganistanie pojawiał się sporadycznie, głównie jako zakup prywatny. Dopiero teraz zaczyna być powszechnym hełmem.
  3. Kaski używane w czasie treningów – kopie Ops-Core Fast Ballistic oraz Fast Carbon m.in. produkcji Emerson oraz kaski Proctec

 

Akcesoria na hełmach: latarki Surefire HL-1, Energizer Hard Case Tango oraz Princeton Tec Charge MPLS, marker stroboskopowe ACR MS2000 albo Adventure Lights VIP, gogle ESS NVG, Revision Locust, Bolle X800.
Okulary to produkty ESS, Bolle, Oakley, Revision – wybór indywidualny.

 

 1. Ochrona słuchu:
  1. Peltor Comtac II
  2. TCI Liberator II

 

Środki łączności indywidualnej: radia AN/PRC-152 Harris, głównie z przyciskami PTT firmy TCI, MSA, Peltor oraz rodzimy Radmor

 

 1. Ochraniacze kolan:
  1. Alta Superflex
  2. Arc’teryx Knee Caps

 

 1. Rękawiczki:
  1. Mechanix Wear – kilka modeli
  2. Oakley Factory Pilot Glove
  3. Nomexy – niemieckie, polskie, amerykańskie
  4. Hatch – kilka modeli
  5. Wiley-X – kilka modeli

 

 1. Paski do spodni:
  1. Rescue Belty – Miwo, Blackhawk
  2. Rigger Belty – różni producenci, kontrakty US Army, Blackhawk, itp.

 

 1. Broń główna:
  1. HK 416 – występuje w trzech wersjach o różnej długości lufy: 10,0 (dopiero od 2015 roku pojawiają się foty ukazujące JWK z tą wersją), 14,5 oraz 16,5 cali. Czasem występują z powieszonym na szynie RIS granatnikiem HK M320
  2. HK MP5 – wersje SD
  3. FN Minimi 7.62 TR – ze względu na wymiary praktycznie nieużywany w CQB. W Afganistanie podczas patroli był za to niezbędny i zapewniał duże wsparcie ogniowe

 

Akcesoria na broniach: celowniki holograficzne Eotech (XPS albo 552), lunety Elcan Specter DR, wskaźniki laserowe DBAL-A2, latarki Surefire (M952v, G2, G3 itp.). Akcesoria typu kolby, chwyty, okładziny są wyborem indywidualnym operatora. Ostatnio dużą popularność mają akcesoria Magpul (chwyty, kolby) oraz okładziny MantaRails.

 

 1. Broń boczna:
  1. Glock 17 9mm
  2. USP SD 9mm
  3. Mossberg 590 – wersja bezkolbowa używana jako breacher

 

Kabury do broni bocznej: Safariland, Iwo-Hest, czasem Blackhawk. Do strzelb Mossberg komandosi robili często prowizoryczne kołczany z pociętych rur PCV przyczepionych do kamizelki/pasa trytkami.

Latarki do pistoletów – latarki Streamlight, najczęściej TLR-1, TLR-2

 

 1. Platecarriery:
  1. JPC Red River/Currahee – w tej chwili praktycznie monopolista. Kamizelka używana bardzo powszechnie, zdolna przenosić najbardziej niezbędny sprzęt. Kopia kamizelki zaprojektowanej przez firmę Crye Precision.
  2. Kamizelki Miwo – aktualnie jednym z częściej używanych kamizelek tego producenta jest model TF50. Starsze konstrukcje Miwo np. Orlik, PC-6 albo PSPB występują bardzo rzadko.
  3. Currahee Sioux lub PC QR LD – kopia znanej konstrukcji LBT 6094, niejako rozwinięcie projektu. Używany powszechnie w okresie 2012-2013, w latach obejmujących naszą stylizację występuje raczej sporadycznie
  4. Lubawa Reccon – występuje dość rzadko – najczęściej w CQB w setach w kombinezonach Nomexowych.

Do Plate carrierów Komandos noszą bardzo często pasy Rescue Belt z dodatkowym rękawem z systemem Molle – do przenoszenia dodatkowego wyposażenia. Przykładowy taki zestaw to Rescue Belt Miwo Lubliniec + Pas Operacyjny Miwo Lubliniec.

Kieszenie i ładownice, torby zrzutowe to najczęściej produkty Miwo (Lubliniec + Praszka), także Currahee (np. plecaki na hydratację), Red River (np. ładownice typu Fastmag), aktualnie rzadziej „starzy producenci” np. Janysport, Lubawa. Pojedyńczo także oporządzenie innych producentów. Komandosi bardzo często do kamizelek/pasów dopinają Fastmagi ITW Nexus.

 

Po wielokrotnych analizach zdjęć, spędzaniu godzin na forach rekonstrukcyjnych lub pytając ludzi z większym doświadczeniem w temacie udało mi się całkiem dobrze odwzorować Operatorów JWK w czasie działań DA w Afganistanie (nie jestem fanem rekonstrukcji konkretnej osoby ze zdjęcia – wolę pewne wariacje na ten temat, dopasowanie sprzętu do tego co mi się podoba – aczkolwiek moja stylizacja oparta jest w dużej mierze na kilku operatorach).

Stylizacja 2013-2014

 

01

02

03

04
 

 

I linia:
+ Bluza: Combat Shirt Tru Spec Multicam
+ Spodnie: Combat Pants GR-W Currahee Multicam + Nakolanniki Crye Precision
+ Arafatka
+ Rękawice Mechanix Original
+ Okulary Ess Crossbow
+ Buty Asolo Fugitive

II linia:

1. Hełm TC 3002:
+Skorupa – kopia chińska
+Gogle ESS NVG
+Latarka nahełmowa Surefire HL-1
+Marker stroboskopowyACR MS2000
+Strapsy i rzepy Miwo Praszka
+Zawieszenie kontraktowe MICH
+Poduszki kontraktowe MICH (chyba Warrior)
+Malowanie w snakeskina - farby fosco Desert / Mud Brown
+Flagi Combat ID

2. Plate Carrier firmy Red River, wzorowany na JPC Crye Precision, kolor Multicam, a na nim:
+Modułowy plecak na hydratację Currahee + Camelbak 3l
+Ładownice Miwo Lubliniec + Miwo Praszka
+Ochronniki słuchu TCI Liberator II + TCI PTT (kopie)
+Atrapa radiostacji Harris AN/PRC-152
+Flashbangi (granaty hukowe) P1A6
+Opaska uciskowa CAT
+Nożyczki, grimlocki i inne bajery

3. Pas Rescue Belt Twardy Miwo Lubliniec + Pas Operacyjny Miwo Lubliniec:
+Fastmagi - kopia
+Torba zrzutowa Miwo L
+Apteczka Indywidualna Miwo Lubliniec
+Kabura Iwo-Hest do Glocka 17

4. Karabin HK 416 z zestawem akcesoriów:
+lufa 14,5
+Eotech XPS/Acog+Docter (wymiennie używam; kopie)
+DBAL-A2 (kopia)
+Rączka KAC (kopia)
+Okładziny Larue + Ladder (kopie)
+Surefire G2 (+montaż offsetowy Larue) - latarka oryginał / montaż kopia
+Kolba Magpul MOE (kopia)
+zawieszenie 1/2 pkt. ORKAN TACTICAL (mocowanie ASAP i RSA - kopie)
+Malowanie broni - farby Fosco: kolory Desert i Mud Brown

5. Pistolet Glock 17

 

III Linia – brak

 

Taki zestaw udało mi się złożyć w czerwcu 2015 roku. Po tym okresie zacząłem szukać pewnych zmian, ulepszeń itp. Zestaw trochę się zmienił i w tej chwili reprezentuje sprzęt bardziej z roku 2014-2015. Zmieniłem parę kluczowych elementów – największą zmianą był nowy karabin – GFC zamieniłem na VFC – w tej chwili najlepiej wykonaną replikę realnego HK416 jeśli wybieramy repliki elektryczne.

Stylizacja 2015

 

01 02 03 04

 

Najnowszy zestaw niedużo różni się od poprzedniego. Zmieniło się tylko kilka rzeczy, najważniejsze to zmiana combat shirta na kontraktowy produkcji NFM oraz zmiana hełmu z TC3002 na Fasta Ballistic firmy Ops Core (kopia FMA). Poniżej skompletowane wyposażenie.

I linia:
+ Bluza: Combat Shirt NFM Multicam
+ Spodnie: Combat Pants GR-W Currahee Multicam + Nakolanniki Crye Precision
+ Arafatka
+ Rękawice Mechanix Fast Fit Multicam
+ Okulary Ess Crossbow
+ Buty Asolo Fugitive

II linia:
1. Hełm Fast Ballistic (kopia)
+Latarka nahełmowa Energizer Tango
+Marker stroboskopowy ACR MS2000
+Skorupa pomalowana Krylonem: kolor Khaki
+Flagi Combat ID

2. Plate Carrier firmy Red River, kolor Multicam, a na nim:
+Modułowy plecak na hydratację Currahee + Camelbak 3l
+Ładownice Miwo Lubliniec + Miwo Praszka
+Ochronniki słuchu TCI Liberator II + TCI PTT (kopie)
+Atrapa radiostacji Harris AN/PRC-152
+Flashbangi (granaty hukowe) P1A6 – wyjęte w momencie robienia zdjęcia
+Opaska uciskowa CAT
+Nożyczki, grimlocki i inne bajery

3. Pas Rescue Belt Twardy Miwo Lubliniec + Pas Operacyjny Miwo Lubliniec:
+Fastmagi do pistoletu Red River

+Fastmag M4 - kopia
+Torba zrzutowa Miwo L
+Apteczka Indywidualna Miwo Lubliniec

+Multitool Leatherman Sidekick + pokrowiec Leatherman

+Małe Cargo Miwo Lubliniec
+Kabura Iwo-Hest do Glocka 17 z latarką

4. Karabin HK 416 z zestawem akcesoriów:
+lufa 14,5
+Eotech XPS/Acog+Docter (wymiennie używam; kopie)
+DBAL-A2 (kopia)
+Rączka KAC (kopia)
+Okładziny Manta Rails (oryginał)
+Surefire G2 (+montaż offsetowy Larue) - latarka oryginał / montaż kopia
+Kolba Magpul MOE (kopia)
+zawieszenie 1/2 pkt. ORKAN TACTICAL (mocowanie ASAP i RSA - kopie)
+Malowanie broni - farby Fosco: kolory Coyote i Mud Brown

5. Pistolet Glock 17 + latarka Streamlight TLR-1

 

III Linia – brak

 

Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik przyda się w doborze sprzętu do stylizacji, a może i nawet dokładnej rekonstrukcji wyposażenia żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. W razie pytań zapraszamy do kontaktu - na pewno pomożemy!

 

 fot (13)

 

Tekst: U01

Foto: U01 +U04

W artykule zostały wykorzystane zdjęcia Komandosów z Lublińca opublikowane w internecie oraz na Facebooku (m. in. strona "Cisi i Skuteczni", "Red River" oraz forum gearholics.pl). Wyrazy szacunku dla autorów zdjęć bez których stworzenie tego poradnika nie byłoby możliwe.


Copyright © USSE 2015

Projekt i wykonanie: KDolata